środa, 6 maja 2015

jak zmienić czcionkę na blogu

Kto tu zagląda, ten zauważył pewnie nową czcionkę w daniszkowym życiu. Ostatnimi czasy nie zdarzyło się 
o tym napisać - nadrabiam dziś i zapewniam, że instrukcja będzie zwięzła!

jak zmienić czcionkę

Na początek dobra rada - zanim w ogóle zabierzesz się, miły Czytelniku, do zmiany dotychczas używanej czcionki, zaopatrz się w duuużo wolnego czasu, bo wzorów jest bez liku. Chyba że podejmowanie decyzji to Twoja pasja. Mi zajęło to z pół dnia... Wybór oczywiście, bo sama instalacja była dosyć łatwa.


Masz już czas? To lecimy!


Wejdź   tu: http://www.google.com/fonts#, w zakładkę Paragraph. Prawdopodobnie poszukujesz czcionki, która obsługuje polskie znaki, zgadza się? Żeby ułatwić sobie zadanie, z listy Script wybierz  opcję Latin Extend - zwiększysz szanse na wyświetlenie tylko takich fontów. W polu Preview Text wpisz natomiast kilka polskich liter lub kawałek tekstu je zawierającego. Zawężając wybór jeszcze bardziej, użyj sortowania i zaznacz interesujące Cię opcje formatów:

thickness - grubość
slant - skos liter
width - szerokość

jak zmienić czcionkę na blogu


Kiedy już zdecydujesz się na konkretny wzór, kliknij w przycisk ze strzałką (na rysunku wyżej oznaczony na niebiesko). Zjedź w dół, aż znajdziesz kod.


jak wgrać nową czcionkę


Przejdź teraz do bloga i edycji szablonu.

Uwaga!

Pamiętaj o zrobieniu kopii zapasowej szablonu przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian na blogu!Kliknij w dowolne miejsce kodu, wciśnij CTRL + F i wyszukaj frazę </head>. Tuż nad nią wklej kod wygenerowany przed Google. W moim przypadku wyglądał on tak:


<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Kalam' rel='stylesheet' type='text/css'>


jak wgrać czcionkę

Teraz bawimy się w programistów i nieco 'ulepszamy' nasz kod - po nazwie czcionki dodajemy
&amp;subset=latin,latin-ext, zaś w następnej linijce </link>.

 Kod po zmianie będzie wyglądał zatem tak:

<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Kalam'&amp;subset=latin,latin-ext rel='stylesheet' type='text/css'></link>


Tu się zaczęła górka, bo mimo porad fachowców, coś było nie tak. Kombinowałam dalej i rozwiązałam sprawę. Jeśli Ty też napotkasz jakiś problem, spróbuj wyszukać frazę <Variable name="body.font. Przejrzyj ten fragment, znajdź miejsca, w których użyto nazwy Twojej czcionki (tej starej) - tytuły postów, tekst właściwy (body) czy data - i zmień ją na nową.

W ramach wiosennych porządków zmieniłam na daniszce w sumie wszystkie 'tekstowe' elementy - z wyjątkiem Blog Title (Rock Salt wpasowała się w mój gust) i Blog Description (bo owego zwyczajnie nie mam).


Co sądzicie? Moim zdaniem daniszka wygląda teraz jakoś tak... dojrzalej. Czyżbym się starzała? ;)


 

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podskoczę z radości, jeśli zostawisz mi tu małe słowo wsparcia, rady bądź konstruktywnej krytyki!